Projekt Ker te štekam
Categories: Ostalo
Mladi so tekom odraščanja postavljeni pred različne izzive. Pri spoprijemanju s slednjimi včasih potrebujejo pomoč. Strokovni delavci, ki so opremljeni z ustreznim znanjem, kako nuditi pomoč v takšni situaciji, pomagajo oblikovati varno in bolj podporno okolje za mlade.
Strokovni delavci, zaposleni v vzgojno-izobraževalnih ustanovah, nevladnih organizacijah, zdravstvu in socialnem varstvu, lahko zaradi narave dela in pogostosti stika z mladimi prej prepoznajo znake stiske in ukrepajo. Zaradi tega so ključni pri preprečevanju samomorilnega vedenja mladih.
O projektu
Projekt Ker te štekam: Razvoj trajnostne mreže strokovnjakov in njihovih veščin za preprečevanje samomorilnega vedenja mladih ter obravnavo posledic samomora je namenjen izboljšanju prepoznavanja duševnih stisk pri mladih in preprečevanju samomorilnega vedenja.
O pomenu in namenu projekta je spregovorila tudi ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupe. Vabljeni k ogledu videoposnetka.
Potek in vsebina projekta
Strokovni delavci bodo vključeni v izobraževalne programe, kjer se bodo naučili prepoznavati opozorilne znake pri mladih in kako lahko v takšnih primerih pomagajo. Poleg tega bodo dobili konkretne smernice, kako izvajati delavnice o duševnem zdravju in krepitvi zdravih življenjskih navad.
Naslavljanje stiske, težav v duševnem zdravju in samomorilnega vedenja pri mladih je namreč kompleksno in poteka na različnih ravneh delovanja.
Pomen izobraževanja o tovrstnih vsebinah na kratko poudari tudi vodja UP IAM SCSR prof. dr. Diego De Leo. Vabljeni k ogledu posnetka.
Usposabljanja strokovnih delavcev
Usposabljanja, ki so za udeležence brezplačna, so namenjena učiteljem, svetovalcem, zdravstvenim delavcem, socialnim delavcem in zaposlenim v nevladnih organizacijah.
Vabljeni, da si v posnetku v nadaljevanju ogledate kratek nagovor prof. dr. Vite Poštuvan, ki poudari pomen usposabljanja za mladostnike, za posameznika in družbo.
Zaposleni v vzgoji in izobraževanju ter v nevladnih organizacijah
V letu 2024/2025 izvajamo usposabljanja za strokovne delavce, zaposlene v VIZ in NVO – Modul 1 (v kasnejših letih pa še Modula 2 in 3). Modul 1 poteka v dveh delih, v skupnem obsegu 20 pedagoških ur. Teoretičen del (10 pedagoških ur) je bil izveden oktobra 2024, praktičen del (10 pedagoških ur) pa bo izveden januarja in februarja 2025. Usposabljanja potekajo na treh lokacijah, in sicer v Kopru, Ljubljani in Mariboru.
Vabljeni, da si v videoposnetku ogledate utrinke iz oktobrskega usposabljanja v Kopru.
Potrdilo o udeležbi
Udeleženci bodo pridobili potrdilo o udeležbi. Slednje lahko predložijo kot dokazilo pri lastnem izobraževanju oz. napredovanju. V skladu s pravilniki o napredovanju v VIZ je v celoti opravljen program usposabljanja enakovreden 2 točkama. Z 1 točko je ocenjeno v celoti opravljeno usposabljanje (Modul 1 – teoretični in praktični del). Prav tako je z 1 točko ocenjena samostojna izvedba aktivnosti v praksi in udeležba na supervizijah.
Zaposleni v zdravstvu in socialnem varstvu
V letu 2025/2026 bomo izvedli usposabljanje za strokovne delavce, zaposlene v zdravstvu in socialnem varstvu. Usposabljanje bo potekalo v dveh delih, v skupnem obsegu 20 pedagoških ur. Udeleženci bodo prejeli potrdilo o udeležbi. Več informacij o prijavi in možnosti uveljavitve točk za napredovanje sledi.
Supervizija strokovnih delavcev
Del usposabljanja vključuje supervizije v manjših skupinah, kjer bodo udeleženci imeli možnost deliti svoje izkušnje in se posvetovati o primerih, s katerimi se srečujejo v praksi.
Povezovanje različnih sektorjev
Izvedli bomo dve osrednji srečanji (enkrat letno) za vse udeležence projekta z namenom nadgrajevanja veščin dela z mladimi v stiski, izmenjave izkušenj in vzpostavljanja novih strokovnih vezi. Več informacij sledi.
Vabljeni, da si v spodnjem videoposnetku ogledate predstavitev projekta Ker te štekam, ki je potekala 1. oktobra 2024 na spletni platformi Zoom.
Pogosta vprašanja
V nadaljevanju odgovarjamo na pogosta vprašanja v povezavi z udeležbo v projektu.
Je usposabljanje brezplačno?
Usposabljanje v okviru projekta Ker te štekam: Razvoj trajnostne mreže strokovnjakov in njihovih veščin za preprečevanje samomorilnega vedenja mladih ter obravnavo posledic samomora je za udeležence brezplačno, saj je projekt financiran s strani Ministrstva za zdravje Republike Slovenije in Evropske unije – NextGeneration EU.
Kakšen je okvirni program usposabljanja v okviru Modula 1 in kako dolgo traja usposabljanje?
Okvirni program usposabljanja v okviru Modula 1 je na voljo tukaj. Usposabljanja v okviru Modula 1 se bodo izvajala na treh lokacijah: Ljubljana, Maribor in Koper. Usposabljanja v okviru Modula 1 bodo na vsaki lokaciji potekala v dveh delih. Teoretični del usposabljanja bo izveden v oktobru 2024, praktični del pa januarja 2025. Vsa usposabljanja bodo trajala od 9.00 do 16.30.
Se načrtujejo ponovne izvedbe modulov?
V letu 2024/2025 bomo izvedli izobraževanja v okviru Modula 1, v letu 2025/2026 pa izobraževanja v okviru Modulov 2 in 3. Z resursi, ki so nam trenutno na voljo, lahko na posamezni lokaciji (Ljubljana, Maribor, Koper) vsak Modul izvedemo enkrat. Ponovne izvedbe posameznega Modula zato zaenkrat niso predvidene. V kolikor bi prišlo do spremembe, bomo vabilo k udeležbi objavili na tej spletni strani.
Kakšne so obveznosti udeležencev v projektu?
Udeleženci se bodo za uspešno zaključeno usposabljanje udeležili dveh usposabljanj (teoretičnega v jesenskem delu izobraževanja in praktičnega v zimskem delu izobraževanja) in štirih supervizijskih srečanj. Prav tako bodo usvojeno znanje prenašali v delo z mladostniki. Druge obveznosti niso predvidene. Ob uspešno zaključenem usposabljanju bodo udeleženci prejeli potrdilo o opravljenem usposabljanju, ki ga lahko uveljavijo pri napredovanju. Več informacij o tem je na voljo tukaj.
Ali se lahko udeležimo tudi Modula 1, če sem po izobrazbi psiholog (in delam v zdravstvu oziroma socialni)?
V kolikor ste po izobrazbi psiholog, ste pogosto v stiku z mladostniki in se ne boste mogli udeležiti Modula 2, se lahko prijavite tudi na Modul 1. Glede na vsebino usposabljanja pa spodbujamo, da se prijavite na Modul 2.
Projekt je sofinanciran s strani Ministrstva za zdravje Republike Slovenije.
Za dodatne informacije ali vprašanja v zvezi z izobraževanjem nas lahko kontaktirate na e-naslovu info.scsr@upr.si ali telefonski številki +386 40 490 580.